Na co by si těhotné ženy měly dát pořádně pozor a co ze svého jídelního lístku vyloučit úplně? Opatrnosti nikdy není dostatek. I když těhotenství není nemoc, žena by si měla během těchto devíti měsíců dávat pozor (mj) na svůj jídelníček.
Jistě víte, že by vaše strava měla být pestrá a racionální. Jsou však potraviny, které byste měli na svém talíři omezit, nebo se jim vyhnout úplně. Základem jsou bezpečné potraviny, tedy dostatečně tepelně zpracované. Nejen během svátků byste se měli cestovní postýlka vyhnout konzumaci syrového masa a potravin se syrovými vejci. Tímto jídlům se vyhýbejte i po porodu během kojení.
Nebojte se exotického ovoce, konzumujte jej však s mírou. Opatrnost a střídmost byste měli zachovat i při pojídání různých oříšků. Vyloučit byste je měli, pokud jste v minulosti měli nevhodnou reakci na ořechy. Jezte jen kvalitní ořechy, které byly správně skladovány, zatuchlé ořechy či sušené ovoce jsou zdraví nebezpečné.
I když máte občas pocit, že byste měli jíst za dva, odolejte pokušení. Také nepřekládejte jednotlivé chody koláčky, slaným pečivem a různými drobnostmi. Zatěžujete si tím žaludek, který s pokračujícím těhotenstvím i tak nemá tolik prostoru jako v minulosti. Hlavně v posledním trimestru vás může pravidelně cestovní postýlka trápit pálení žáhy, rozhodně na to při jídle myslete.

Zkuste také odolat jídlům (a nápojům), o kterých víte, že vám nedělají dobře nebo na ně dokonce máte alergii. Pokud je to možné, konzumujte co nejméně sladkostí a stravu obohaťte o probiotika. V období, kdy je naše strava plná sladkostí a nezdravých věcí, může dojít k přemnožení kvasinek, z čehož u těhotných vzniká nepříjemná vaginální kvasinková infekce.
Zvláštní choutky těhotných: Nahraďte raději škodlivé potraviny zdravými

Pokud vás již v minulosti během těhotenství cestovní postýlka trápila, měli byste zvážit Protikvasinková dietu. I když těhotenství představuje jisté omezení, nechtěné těhotenské kila se na vás nalepí rychleji než se nadějete, o to těžší však půjdou po porodu pryč.